NR10050T221M
DigiKey Part Number
587-1702-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1702-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1702-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NR10050T221M
Description
FIXED IND 220UH 800MA 585 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 585mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
NR10050T221M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1A
DC Resistance (DCR)
585mOhm Max
Frequency - Self Resonant
3MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" L x 0.386" W (10.00mm x 9.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)