NRH3012T4R7MN
DigiKey Part Number
587-2591-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2591-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2591-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRH3012T4R7MN
Description
FIXED IND 4.7UH 1.06A 156 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.06 A 156mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRH3012T4R7MN Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
156mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
50MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)