NRM6045T470MMRRV
DigiKey Part Number
587-NRM6045T470MMRRVTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-NRM6045T470MMRRVCT-ND - Cut Tape (CT)
587-NRM6045T470MMRRVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRM6045T470MMRRV
Description
FIXED IND 47UH 700MA 272 MOHM
Detailed Description
47 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 272mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
272mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
6MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.55A