NRS4012T4R7MDGJ
DigiKey Part Number
587-2884-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2884-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2884-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS4012T4R7MDGJ
Description
FIXED IND 4.7UH 1.5A 114 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 114mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
NRS4012T4R7MDGJ Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.2A
DC Resistance (DCR)
114mOhm Max
Frequency - Self Resonant
45MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)