NRS5040T3R3NMGJ
DigiKey Part Number
587-5939-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-5939-1-ND - Cut Tape (CT)
587-5939-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS5040T3R3NMGJ
Description
FIXED IND 3.3UH 3.3A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.3 A 27mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
4A
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Frequency - Self Resonant
32MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)