RAHVX221M1TEH0002
DigiKey Part Number
587-RAHVX221M1TEH0002TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-RAHVX221M1TEH0002CT-ND - Cut Tape (CT)
587-RAHVX221M1TEH0002DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAHVX221M1TEH0002
Description
CAP ALUMHYB 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAHVX221M1TEH0002 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Taiyo Yuden
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Type
Hybrid
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm
Mounting Type
Surface Mount
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C