CSS150-12
DigiKey Part Number
285-1973-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSS150-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSS150-12 Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
DC Input Capable, Remote On/Off, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.30" H (127.0mm x 76.2mm x 33.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
8.3 A