CSW65-28/A
DigiKey Part Number
CSW65-28/A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSW65-28/A
Description
AC/DC CONVERTER 28V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 90 ~ 305 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSW65-28/A Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.75" L x 2.50" W x 1.50" H (120.7mm x 63.5mm x 38.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
28V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.33 A