CUS250M-48
DigiKey Part Number
285-CUS250M-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS250M-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 250W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS250M-48 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Laboratory, Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.56" H (101.6mm x 50.8mm x 39.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60601-1; 60335-1; 61010-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
5.2 A