CUS350M-36/F
DigiKey Part Number
285-CUS350M-36/F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS350M-36/F
Description
AC/DC CONVERTER 36V 350W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS350M-36/F Models
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
91%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.48" L x 3.43" W x 1.57" H (190.0mm x 87.0mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
36V
Approval Agency
CE, TUV
Current - Output 1
9.7 A