CUS350MP-1000-24
DigiKey Part Number
285-CUS350MP-1000-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS350MP-1000-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 350W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
CUS350MP-1000-24 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
7.20" L x 3.46" W x 1.73" H (183.0mm x 88.0mm x 44.0mm)
Approval Agency
CE
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
60601-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
14.6 A