CUS600M-28/EF
DigiKey Part Number
285-CUS600M-28/EF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS600M-28/EF
Description
AC/DC CONVERTER 28V 400W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS600M-28/EF Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
96%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Size / Dimension
6.18" L x 3.35" W x 1.67" H (157.0mm x 85.0mm x 42.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
28V
Current - Output 1
14.3 A