CUT35522
CUT35522
CUT35-522
DigiKey Part Number
285-CUT35-522-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUT35-522
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V -12V 35W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 12V -12V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUT35-522 Models
Category
Current - Output 3
850 mA
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Active
Efficiency
81%
Type
Open Frame
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Features
DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.06" H (101.6mm x 50.8mm x 27.0mm)
Voltage - Output 2
12V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 3
-12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
3 A
Base Product Number
Current - Output 2
1.2 A