CUT35-5FF
DigiKey Part Number
285-CUT35-5FF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUT35-5FF
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15V -15V 35W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 15V -15V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUT35-5FF Models
Category
Current - Output 3
650 mA
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
82%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.06" H (101.6mm x 50.8mm x 27.0mm)
Voltage - Output 2
15V
Voltage - Output 3
-15V
Current - Output 1
3 A
Base Product Number
Current - Output 2
1 A