CUT75522
CUT75522
CUT75-522
DigiKey Part Number
285-CUT75-522-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUT75-522
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V -12V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 12V -12V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUT75-522 Models
Category
Current - Output 2
3 A
Mfr
Current - Output 3
1 A
Series
Power (Watts)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Voltage - Isolation
3 kV
Type
Open Frame
Efficiency
85%
Number of Outputs
3
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Output 1
5V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
12V
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.06" H (127.0mm x 76.2mm x 26.9mm)
Voltage - Output 3
-12V
Approval Agency
CE, TUV
Current - Output 1
8 A