DDA325N-D2PN-1212-001
DigiKey Part Number
285-DDA325N-D2PN-1212-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDA325N-D2PN-1212-001
Description
DC/DC DIN RAIL SUP +/-12V 325W
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 2 Output 12V -12V 14A, 8A
EDA/CAD Models
DDA325N-D2PN-1212-001 Models
Category
Voltage - Output 2
Current - Output (Max)
14A, 8A
Series
Power (Watts)
325W
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
2
DC Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
4.53" L x 1.44" W x 4.86" H (115.1mm x 36.6mm x 123.4mm)
DC Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output 1
12V