DRB240-24-3-A0
DigiKey Part Number
285-DRB240-24-3-A0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB240-24-3-A0
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRB240-24-3-A0 Models
Category
Voltage - Isolation
3.51 kV
Manufacturer
TDK-Lambda
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Series
Efficiency
93.1%
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense
Input Type
AC
Size / Dimension
4.87" L x 2.17" W x 5.08" H (123.8mm x 55.2mm x 129.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
AC Voltage - Input
350 ~ 575 VAC (3 Phase)
Standard Number
61010-1;60950-1;62368-1
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
10A
Base Product Number
Power (Watts)
240W