DRB480-72-3-A1
DigiKey Part Number
285-DRB480-72-3-A1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB480-72-3-A1
Description
AC/DC CONVERTER 72V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 72V 6.7A
EDA/CAD Models
DRB480-72-3-A1 Models
Category
Power (Watts)
482W
Efficiency
95.8%
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Size / Dimension
5.86" L x 2.56" W x 5.08" H (148.8mm x 65.1mm x 129.0mm)
AC Voltage - Input
350 ~ 575 VAC (3 Phase)
Voltage - Output 1
72V
Base Product Number
Current - Output (Max)
6.7A