DRF480-24-1/HL
DigiKey Part Number
285-DRF480-24-1/HL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRF480-24-1/HL
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRF480-24-1/HL Models
Category
Current - Output (Max)
20A
Manufacturer
TDK-Lambda
Power (Watts)
480W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial), Hazardous Locations
Efficiency
94%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.53" L x 3.23" W x 4.86" H (115.0mm x 82.0mm x 123.4mm)
DC Voltage - Input (Min)
125V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
370V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V