DRF960-24-1
DigiKey Part Number
285-DRF960-24-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRF960-24-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 960W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 40A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRF960-24-1 Models
Category
Power (Watts)
960W
Manufacturer
TDK-Lambda
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
95%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.47" L x 4.33" W x 4.86" H (139.0mm x 110.0mm x 123.4mm)
AC Voltage - Input
180 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
40A