DSP30-24/277A2
DigiKey Part Number
285-1981-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSP30-24/277A2
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 1.25A
EDA/CAD Models
DSP30-24/277A2 Models
Category
Current - Output (Max)
1.25A
Manufacturer
TDK-Lambda
Power (Watts)
30W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
87%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 304 VAC
Size / Dimension
2.19" L x 2.09" W x 3.76" H (55.6mm x 53.1mm x 95.5mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
370V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V