HWS3000GT-130
DigiKey Part Number
285-HWS3000GT-130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS3000GT-130
Description
AC/DC CONVERTER 130V 3016W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 130V 170 ~ 265 VAC (3 Phase) Input
EDA/CAD Models
HWS3000GT-130 Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Input
170 ~ 265 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
10.60" L x 5.90" W x 2.40" H (269.2mm x 149.9mm x 61.0mm)
Voltage - Output 1
130V
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output 1
23.2 A
Standard Number
Current - Output 2
23.2 A