PFE500F-48/T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK-Lambda
In Stock: 25
Unit Price: ₱25,105.68000
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 10.5A 85 ~ 265 VAC Input
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
PFE500F-48/T
DigiKey Part Number
285-PFE500F-48/T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE500F-48/T
Description
AC/DC CONVERTER 48V 500W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PFE500F-48/T Models
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
86%
Packaging
Bulk
Package / Case
17-DIP Module, Full Brick
Size / Dimension
4.80" L x 2.76" W x 0.50" H (122.0mm x 70.0mm x 12.7mm)
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
48V
Line Regulation
96mV
Current - Output (Max)
10.5A
Load Regulation
96mV
Power (Watts)
500 W