PXC-M03-24WS3P3-A
DigiKey Part Number
285-PXC-M03-24WS3P3-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXC-M03-24WS3P3-A
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
PXC-M03-24WS3P3-A Models
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
82%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
1A