PYQ50-72WS05
DigiKey Part Number
285-PYQ50-72WS05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYQ50-72WS05
Description
DC DC CONVERTER 5V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 6A 14V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PYQ50-72WS05 Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tray
Features
Adjustable Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
83%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
14V
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Quarter Brick
Current - Output (Max)
6A