AVRM0603C080MT101N
DigiKey Part Number
445-174341-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174341-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174341-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVRM0603C080MT101N
Description
VARISTOR 8V 4A 0201
Detailed Description
8 V 4 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AVRM0603C080MT101N Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
9.6 V
Current - Surge
4 A
Series
Energy
0.01J
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
6.4 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
8 V