B32522E6104K189
DigiKey Part Number
495-4960-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-4960-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32522E6104K189
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32522E6104K189 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Not For New Designs
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
400V