B32529C8222K000
DigiKey Part Number
495-B32529C8222K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C8222K000
Description
CAP FILM 2200PF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF Film Capacitor 400V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32529C8222K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
400V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V