B32620A5104J000
DigiKey Part Number
495-1275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32620A5104J000
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 90V 160V Polypropylene (PP), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32620A5104J000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
90V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
160V