B32671P5224K000
DigiKey Part Number
495-4754-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32671P5224K000
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 520VDC RAD
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 200V 520V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32671P5224K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
520V