B32672Z6683J000
DigiKey Part Number
495-B32672Z6683J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672Z6683J000
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 630VDC RAD
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672Z6683J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
630V