B32923H3564M
DigiKey Part Number
495-7037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32923H3564M
Description
CAP FILM 0.56UF 20% 630VDC RAD
Detailed Description
0.56 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32923H3564M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V
Features
85C/85% Humidity