B32924H3155M
DigiKey Part Number
495-7046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924H3155M
Description
CAP FILM 1.5UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32924H3155M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.531" W (31.50mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V
Features
85C/85% Humidity