B32924H3684M
DigiKey Part Number
495-7044-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924H3684M
Description
CAP FILM 0.68UF 20% 630VDC RAD
Detailed Description
0.68 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32924H3684M Models
Size / Dimension
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V
Features
85C/85% Humidity