B43501A5227M
DigiKey Part Number
495-4244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43501A5227M
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 610mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
730 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
610mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C