B43642A9127M000
DigiKey Part Number
495-77499-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642A9127M000
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 830mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
680 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
1.3 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
830mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C