B43644A9107M000
DigiKey Part Number
495-77163-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644A9107M000
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 870mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
1.25 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
870mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C