B72205S2141K101
DigiKey Part Number
495-1420-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72205S2141K101
Description
VARISTOR 220V 800A DISC 5MM
Detailed Description
220 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72205S2141K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Current - Surge
800 A
Series
Energy
6.5J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
125 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V