B72207S0170K111
DigiKey Part Number
495-77353-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-77353-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S0170K111
Description
VARISTOR 27V 250A DISC 7MM
Detailed Description
27 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
29.7 V
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
1900 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
22 V
Varistor Voltage (Min)
24.3 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
27 V