B72500T0250K060
DigiKey Part Number
495-2594-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2594-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2594-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72500T0250K060
Description
VARISTOR 39V 30A 0603
Detailed Description
39 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72500T0250K060 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Current - Surge
30 A
Series
Energy
0.3J
Capacitance @ Frequency
90 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
39 V