B72520E0400K062
DigiKey Part Number
495-7461-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-7461-1-ND - Cut Tape (CT)
495-7461-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72520E0400K062
Description
VARISTOR 68V 100A 1206
Detailed Description
68 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72520E0400K062 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
100 A
Energy
0.5J
Capacitance @ Frequency
250 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
40 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
56 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
61.2 V
Varistor Voltage (Typ)
68 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Max)
74.8 V