B72540E1140S262
DigiKey Part Number
495-B72540E1140S262TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72540E1140S262CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72540E1140S262DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72540E1140S262
Description
VARISTOR 24.5V 1.2KA 2220
Detailed Description
24.5 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72540E1140S262 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
1.2 kA
Energy
5.8J
Capacitance @ Frequency
9500 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
16 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
20.83 V
Varistor Voltage (Typ)
24.5 V
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Varistor Voltage (Max)
28.18 V