B72540T0300K062
DigiKey Part Number
495-7483-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-7483-1-ND - Cut Tape (CT)
495-7483-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72540T0300K062
Description
VARISTOR 47V 1.2KA 2220
Detailed Description
47 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount 2220 (5750 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Current - Surge
1.2 kA
Energy
12J
Maximum AC Volts
30 V
Capacitance @ Frequency
4000 pF @ 1 MHz
Maximum DC Volts
38 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
47 V