B82472G6683M000
DigiKey Part Number
495-B82472G6683M000TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B82472G6683M000CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B82472G6683M000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82472G6683M000
Description
FIXED IND 68UH 820MA 260 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 820 mA 260mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
B82472G6683M000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
680mA
Mfr
Series
DC Resistance (DCR)
260mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)