B82801A1185A150
DigiKey Part Number
495-B82801A1185A150TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B82801A1185A150CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B82801A1185A150DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82801A1185A150
Description
CURR SENSE XFMR 1:150 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1:150 Current Sense Transformer 50kHz ~ 1MHz 2.5mOhm Primary, 21Ohm Secondary 1.84 mH Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82801A1185A150 Models
Category
ET (Volt-Time)
43.2VµS
Manufacturer
TDK
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:150
Series
DC Resistance (DCR)
2.5mOhm Primary, 21Ohm Secondary
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
0.185" L x 0.138" W (4.70mm x 3.50mm)
Frequency Range
50kHz ~ 1MHz
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Type
Invasive
Termination Style
J Lead
Inductance
1.84 mH