C1005X5R1H104K050BB
DigiKey Part Number
445-5942-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-5942-1-ND - Cut Tape (CT)
445-5942-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X5R1H104K050BB
Description
CAP CER 0.1UF 50V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C1005X5R1H104K050BB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)