C1005X7R1C104K050BC
DigiKey Part Number
445-4952-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-4952-1-ND - Cut Tape (CT)
445-4952-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X7R1C104K050BC
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Detailed Description
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C1005X7R1C104K050BC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)