C1608X7R2A103K080DA
DigiKey Part Number
445-C1608X7R2A103K080DATR-ND - Tape & Reel (TR)
445-C1608X7R2A103K080DACT-ND - Cut Tape (CT)
445-C1608X7R2A103K080DADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7R2A103K080DA
Description
COMMERCIAL GRADE,0603,X7R,100V,1
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)