CGA5L3X8R1E225K160AD
DigiKey Part Number
445-10021-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-10021-1-ND - Cut Tape (CT)
445-10021-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA5L3X8R1E225K160AD
Description
CAP CER 2.2UF 25V X8R 1206 EPOXY
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CGA5L3X8R1E225K160AD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Epoxy Mountable, High Temperature
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)