MLD2016S1R0MTD25
DigiKey Part Number
445-174926-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174926-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174926-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLD2016S1R0MTD25
Description
FIXED IND 1UH 1.1A 156 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 1.1 A 156mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLD2016S1R0MTD25 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
156mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)